Najsłodsza blogerka kulinarna, Dorota Świątkowska, powraca z kolejną porcją przepisów 
na najlepsze słodkości. Moje wypieki z czekoladą wydane przez Egmont to kolejna genialna, tym razem mocno czekoladowa, książka. Zbiór kilkudziesięciu pomysłów na desery z królową podniebień to już szósty tytuł w kolekcji autorki bloga mojewypieki.com. Książka dostępna w księgarniach Empik na terenie całego kraju oraz na stronie Egmont.pl

 

Tym razem mistrzyni wypieków zebrała przepisy, dzięki którym w prosty sposób można poprawić sobie nastrój. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wpływ czekolady na samopoczucie jest zbawienny. Moje wypieki z czekoladą  to kontynuacja słodkiej kolekcji „Moje wypieki i desery”, a jej powstanie było nieuniknione. Czekolada towarzyszyła autorce przez wszystkie lata prowadzenia bloga i pojawiała się na kartach poprzednich książek. Ciasta czekoladowe to jedne z ulubionych wypieków Doroty Świątkowskiej, a książka to gratka nie tylko dla tych, którzy dotychczasowe publikacje i bloga autorki mają w małym palcu, ale i dla wszystkich tych, którzy poszukują pysznych inspiracji na co dzień, ale i od święta.

Propozycje wypieków zadowolą zarówno doświadczonych cukierników, jak również tych zupełnie początkujących. Autorka zadbała o to, by każdy znalazł tu pomysł na deser odpowiedni do swoich umiejętności kulinarnych i gustów. W książce znajduje się ponad 120 przepisów: od bogatych tortów czekoladowych, brownie, serników, ciast ucieranych lub babeczek po proste ciasteczka. Przepisy nowoczesne, a także klasyczne, choć z małym „twistem”, zadowolą zarówno fanów nowinek w kuchni, jak i zwolenników tradycyjnych wypieków. Są w książce ulubione przepisy Czytelników bloga i „perełki” autorki, a także kilka całkiem nowych receptur.

Wśród nich m.in.:

  • Czekoladowa Wyspa,
  • Toblerone,
  • Kostka Hiszpańska
  • Marcello,
  • muffiny Izaura,
  • keks czekoladowy,
  • lody z białej czekolady.

 

Gorzka, mleczna czy biała? Do wypieków i deserów najczęściej używam czekolady gorzkiej lub deserowej ze względu na ich uniwersalność. Duża zawartość kakao pozwala na ich wszechstronne wykorzystanie, a wypieki zyskują głęboką czekoladową barwę i wyrazisty smak. „Praca” z tą czekoladą to prawdziwa przyjemność, również dla zmysłów! Czekoladę mleczną stosuję głównie jako dodatek do wypieków w postaci czekoladowych drobinek (chocolate chips) lub do glazury czy musów… – pisze we wstępie do książki Dorota Świątkowska. Biała czekolada tak naprawdę nie jest czekoladą (nie zawiera kakao), ale lubię z nią eksperymentować, o czym można się przekonać w tej książce. Może czekolada nie rozwiąże wszystkich problemów świata, ale dzięki niej na twarzach pojawi się uśmiech, a to już połowa sukcesu – dodaje.

 

Autorką książki jest Dorota Świątkowska, założycielka bijącego rekordy popularności bloga mojewypieki.com. Niepoprawna optymistka, kolekcjonerka literatury kulinarnej i spełniona mama dwóch nastolatek. To jej kolejna książka z najsłodszymi pomysłami na domowe wypieki.

 

 

O KSIĄŻCE:

Tytuł: „Moje wypieki z czekoladą”

Autor: Dorota Świątkowska

Oprawa: twarda

Objętość: 384 stron

Format: 200×250

Cena: 69,99

ISBN: 978-83-281-3715-8

Grupa docelowa: 16+