Basia na ratunek Ziemi

Lada moment w sprzedaży pojawi się nowy tytuł w głównej serii Basia. Już 24 kwietnia br. na półki księgarskie trafi Basia i śmieci, kolejna pozycja znakomitego i lubianego duetu wśród dzieci – Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny, charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób.

Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska. – Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem? – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. – Bo wieloryby nie mogą jeść torebek – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.

Przeciętna rodzina wytwarza przez rok ok. tony śmieci. To mniej więcej tyle ile waży cała rodzina niedźwiedzi. Polacy zużywają 10 milionów plastikowych reklamówek dziennie, każdą z nich wykorzystujemy średnio ok. 25 minut, a czas potrzebny do jej rozłożenia się to aż 450 lat!

Wspominane przez Basię wieloryby pływają w towarzystwie wielu milionów ton plastiku. Co roku do wód trafia kolejne blisko 13 milionów ton tworzyw sztucznych powiększając te statystyki…

Basia otwiera oczy młodym czytelnikom na jedno z najpoważniejszych wyzwań dzisiejszego świata: zanieczyszczenie środowiska. Razem z Basią dowiadujemy się:
– co możemy zrobić, żeby zmienić aktualną sytuację i nasze nawyki,
– czy trzeba używać plastikowych torebek i słomek,
– jak ocalić wieloryba,
– czym jest ekologia,
– jak ludzie zanieczyszczają środowisko,
– jak nasze działania wpływają na przyrodę.

Szereg tych pytań zadaje sobie i innym Basia w czasie sprzątania pokoju i na spacerze, czyli tam, gdzie są śmieci. A one, niestety, są wszędzie… Autorki serii o Basi Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak po raz kolejny stworzyły opowieść, którą pokochają przedszkolaki, docenią rodzice, i o którą będą zabiegać wszystkie dziecięce biblioteki w kraju.

Doceniając proekologiczny przekaz Basi i śmieci, książkę swoim patronatem objęły WWF i Greenpeace. Światowy Dzień Ziemi już 22. kwietnia. To doskonała okazja do rozmowy z dziećmi o wpływie nas samych na otaczające nas środowisko.

Basia ukazuje się od jesieni 2008 r. Do tej pory wydano 35 tomów opowiadań w cyklu głównym oraz Basia i przyjaciele. Kolejne przygody Basi w książkach już po wakacjach.

Więcej o książkach z serii Basia na www.egmont.pl i www.basia.com.pl.

O KSIĄŻCE:
Basia i śmieci
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak
Oprawa: twarda
Objętość: 24 strony
Format: 200×250
Cena: 19,99
ISBN: 978-83-281-3709-7
Grupa docelowa: 3-7 lat
Premiera: 24.04.2019