poczytajzemna_logo

 

Baśń, humor, fantasy, przygoda… Literatura ma wiele barw. Warto pokazać je dzieciom, by odkryły bogactwo utworów literackich, jej odcieni i kolorów w słowie oraz obrazie. Ku temu jest bardzo dużo, różnych powodów. Już 6. maja br. będzie miał premierę nowy cykl „Poczytaj ze mną” Literackiego Egmontu wspierający dzieci w poznawaniu gatunków i form literackich, ale również kształtujący nawyk wspólnego czytania i przeżywania. W jej powstanie zaangażowani zostali czołowi współcześni polscy autorzy i ilustratorzy, jak Joanna Olech, Zofia Stanecka, Paweł Beręsewicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma.

 

 

Najważniejsze – wspólne czytanie

– Czytanie razem to zupełnie nie to samo, co czytanie komuś. – mówi prof. Grzegorz Leszczyński, Prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży. – Wszystkie książki serii Poczytaj ze mną komponowane są właśnie w ten sposób, by zachęcały do wspólnej lektury, wspólnego wędrowania przez labirynty zdarzeń.

Gatunek i forma – niebagatelne znaczenie

W ramach cyklu są opowieści przygodowe, fantastyczne, humorystyczne – każdy znajdzie coś dla siebie. Tworzą je najlepsi współcześni autorzy, lubiani i chętnie czytani przez dzieci. O szatę graficzną zadbali znakomici ilustratorzy. Opowieści fantastyczne rozwijają wyobraźnię, książki przygodowe pozwalają zrozumieć otaczający świat i motywacje ludzkich działań, utwory humorystyczne rozładowują napięcia i pozwalają zachować dystans do rzeczywistości. Baśnie wprowadzają dziecko w świat tradycyjnych motywów ukształtowanych przez ludzką kulturę od niepamiętnych czasów.

Dziś połowa Polaków nie czyta wcale. Trzeba to zmienić. Dzieci powinny nauczyć się składać litery w słowa, a słowa w zdania – Poczytaj ze mną to zaproszenie dzieci do zakochania się w czytaniu już od najmłodszych lat.

 

 

W cyklu:
Baśń o świętym spokoju, Zofia Stanecka, ilustracje: Marianna Sztyma
Pan od angielskiego, Paweł Beręsewicz, ilustracje: Aleksandra Krzanowska
Ząb czarownicy, Joanna Olech, ilustracje: autorka
Na ratunek karuzeli, Ewa Nowak, ilustracje: Joanna Rusinek

format: 210×250 mm
objętość: 48 str.
oprawa: miękka
cena: 14, 99