Wielokrotnie nagradzany i cieszący się zaufaniem trzypoziomowy program wydawniczy Edukacyjnego Egmontu – „Czytam sobie”, wspierający naukę czytania dzieci, w 2017 roku obchodzi swoje pięciolecie. W ramach cyklu, już drugi raz w tym roku, ukażą się kolejne tytuły. Do księgarń 16 sierpnia trafią cztery książki, w tym jedna w nowej podserii – przepis. Tradycyjnie są to pozycje autorstwa najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy i ilustratorów dla dzieci. I, jak zawsze, porcja świetnej zabawy i wiedzy!

Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata przygotowaliśmy
do poczytania pasjonujące opowieści:

  • Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Ewy Nowak z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – dla bardziej wprawnych czytelników o odkryciach, losach i marzeniach słynnej polskiej noblistki w podserii FAKTY; książka uświetnia 150. rocznicę urodzin naukowczyni przypadającą w 2017 roku;
  • Wakacje w Waszyngtonie. Historia Abrahama Lincolna autorstwa Marcina Sendeckiego z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej – napisana z okazji 155. rocznicy ogłoszenia proklamacji zniesienia niewolnictwa, również dla bardziej wprawnych czytelników w cyklu FAKTY.

Każda książka została skonsultowana z autorytetem w danej dziedzinie czy znawcą tematu. Pierwszą książkę oceniła merytorycznie mgr Małgorzata Rosen, archeolog, kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie; drugą – dr hab. Agnieszka Graff, pracownik Ośrodka Studiów Amerykańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. o historii Afroamerykanów i ruchu kobiecym w USA.

Nowy pomysł w serii „Czytam sobie” na Poziomie 1 – Składam słowa, to przepis, czyli nauka czytania i gotowania. Nowy cykl otwiera książka:

  • Pora na pomidora (w zupie) z fantastycznym tekstem Justyny Bednarek i soczystymi ilustracjami Darii Solak.

Wśród tradycyjnych, błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu
i charakterze w ramach głównej serii premierę ma:

  • Baba Jaga w Ameryce Zbigniewa Dmitrocy z ilustracjami Joanny Furgalińskiej.

„Czytam sobie” to seria, która powstała z myślą o dzieciach zaczynających samodzielnie czytać. Prowadzi młodego czytelnika od składania liter do płynnego czytania. Pozwala dziecku szybko poczuć smak sukcesu, wynikającego z samodzielnej lektury pierwszej książki. Poczucie
to wzmacniają kolorowe naklejki i dyplom, będące nieodłącznymi elementami każdej książki. Ważne jest, aby namawiać dzieci do czytania i pomagać im w nauce samodzielnego czytania. Czytanie to nie tylko przyjemność. Dzięki książkom lepiej rozumiemy świat i siebie wzajemnie.

Na rynku jest już blisko 60 tytułów w cyklu. Udział znakomitych twórców jest gwarancją wartościowej edukacyjnie i atrakcyjnej pod względem artystycznym serii. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem  pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń, zachęcą najmłodszych do samodzielnego czytania. Porywającym opowieściom towarzyszą piękne, niebanalne ilustracje. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Cykl adresowany jest
do dzieci w wieku 5–7 lat, ale są to granice umowne.

Dotychczas „Czytam sobie” zostało docenione przez niezależne gremia. Otrzymało nagrody
im. Kallimacha, Komitetu Ochrony Praw Dziecka w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku”, wyróżnienie specjalne w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, wyróżnienie przyznane przez Polską Sekcję IBBY – Stowarzyszenie Przyjaciół Książki
dla Młodych oraz zostało wpisane na listę Skarbów Muzeum Literatury Dziecięcej.

O książkach:
Poziom 1 
Pora na pomidora (w zupie) 
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Daria Solak
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145×185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-3181-1
Grupa docelowa: 5-7 lat
Premiera: 16.08.2017

 

Eufrozyna zna się na gotowaniu, jak mało kto. Wie, co warto dodać do zupy pomidorowej, aby ta była najlepsza pod słońcem. Spokojnie, naszym czytelnikom zdradza swoje sposobiki na pyszne danko, które uwielbiają prawie wszystkie dzieci. A więc potrzebna będzie bazylia, odrobina masła, szczypta ostrej papryki oraz włoski ser parmezan. Eufrozyna podpowie, ile czego odmierzyć i kiedy co wrzucić do garnka. I robi to tak, że małemu czytelnikowi nie tylko ślinka poleci, nie tylko zechce, jak najszybciej zabrać się do gotowania, ale też połknie książkę, stronę po stronie, zupełnie niechcący. To zasługa fantastycznego tekstu Justyny Bednarek, ale też soczystych ilustracji Darii Solak, która – jak sama przyznaje – kocha jeść i malować pomidory.

 
 
Poziom 2
Baba Jaga w Ameryce
Autor: Zbigniew Dmitroca
Ilustrator: Joanna Furgalińska
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 12,99
ISBN: 978-83-281-2581-0
Grupa docelowa: 5-7 lat
Premiera: 16.08.2017

 

W „Babie Jadze w Ameryce” jest wszystko: zagadka, rodzinna tajemnica, szalone przygody, nieoczekiwany zwrot akcji, szczęśliwe zakończenie, bar na końcu świata, szczotka zamiast miotły, dzikie zwierzęta, tornado, typ spod ciemnej gwiazdy, nowojorska policja, a nawet duchy! Do tego mnóstwo humoru, także absurdalnego, co sprawia, że historię Baby Jagi czyta się z przymrużeniem oka. To doskonała propozycja dla dzieci, które kontynuują naukę samodzielnego czytania. Śledząc przygody energicznej starszej pani, młody czytelnik pochłania stronę po stronie. I oto chodzi!

 

Poziom 3
Droga do Nobla. O Marii
Skłodowskiej-Curie

Autor: Ewa Nowak
Ilustrator: Nika Jaworowska-Duchlińska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-2568-1
Grupa docelowa: 5-7 lat
Premiera: 16.08.2017

 

Maria Skłodowska-Curie niezmiennie fascynuje, przede wszystkim tym, jaką siłą ducha musiała się wykazać, aby w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je na najlepszej francuskiej uczelni, Sorbonie. I to z pierwszym wynikiem! Piotr Curie, gdy poznał Marię, pomyślał: „Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem”. Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym wszystkim pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu. To historia kobiety, z której powinniśmy być dumni. Trudno oderwać się od kart tej książki.

 
Wakacje w Waszyngtonie. 
Historia Abrahama Lincolna 
Autor: Marcin Sendecki
Ilustrator: Zosia Dzierżawska-Bojanowska
Oprawa: miękka
Objętość: 64 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-281-2573-5
Grupa docelowa: 5-7 lat
Premiera: 16.08.2017

 

Historia Abrahama Lincolna, konflikt między Południem a Północą, zniesienie niewolnictwa? Fakt, to poważna historia, ale napisana tak, że trudno się od niej oderwać. Bartek ma siedem lat i jedzie z mamą do Waszyngtonu. Tam zwiedza Kapitol, Biały Dom i Mauzoleum Lincolna. To tutaj zapoznaje się z ciekawą, ale i trudną historią Stanów Zjednoczonych Ameryki. Poznaje losy prezydenta, który mimo przeciwności robił wszystko, by zakazać niewolnictwa w Ameryce. Dzięki tej historii nasz bohater zaczyna rozumieć, co to znaczy wolność i dlaczego jest tak ważna dla ludzi.